Hava kirliliğine EGİAD bakışı

Ege Genç İşadamları Derneği’nin (EGİAD), Toplumsal Gelişim Komisyonu ve Kurumlarla İlişkiler Komisyonu tarafından düzenlenen seminerde “İzmir’de Hava Kirliliği” konusu masaya yatırıldı. İzmirle ilgili konuları masaya yatırarak çözüm önerilerini ilgililere bir rapor olarak sunmayı amaçladıklarını ifade eden EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Temel Aycan Şen, “İzmir’deki Hava Kirliliği” seminerinden önce de Deprem ve İzmir’de Ulaşım ve Kentsel Gelişim konularına değindiklerini ifade etti.

Çevre Mühendisleri Odası Eski Başkanı Vildan Gündoğdu’nun moderatörlüğünü yaptığı oturumda, İzmir’deki Hava Kirliliği konusunun zaman içinde gelişimi, sebepleri, sonuçları, çözümleri ve çözümlerinin getirilerinin ekonomik, yerel, sıhhi ve teknik unsurlar bağlamında tartışıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Çevre ve Kontrol Daire Başkan Yardımcısı Nesrin Özdemir,  Çevre Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilisi Şükran Nurlu ve İzmirgaz Strateji Planlama ve Mevzuat Uygulama Müdürü Alev Bedirkurum’un konuk konuşmacı olarak katıldıkları oturumda, iş dünyası hava kirliliği konusunda ayrıntılı bilgi edinme fırsatı buldu.

Çevreyi korumak adına kullanılan yakıtlara dikkat edilmesi gerektiğini fakat maalesef gelir seviyesinin düşmesiyle, kullanılan yakıt kalitesinin de doğru orantıda düştüğünü belirten Çevre Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilisi Şükran Nurlu, “Hava kirliliğinin başlıca sebeplerinden biri kullanılan yakıtın kalitesizliğidir. Vatandaşın alım gücü olmadığı için, kimi vatandaş çevreye son derece zararlı olan plastiği yakarak ısınmaktadır. Bu konunun üstesinden de ancak eğitimle gelinebilir” şeklinde konuştu.

Hava kirliliğinin oluşumu ve alınabilecek önlemler hakkında detaylı bilgiler veren İzmir Büyükşehir Belediyesi Çevre ve Kontrol Daire Başkan Yardımcısı Nesrin Özdemir, doğal kaynakların kullanımının yaygınlaşması gerektiğini işaret etti. Nesrin Özdemir, “Güneş, rüzgar, hidrojen, hidroelektrik ve jeotermal kaynaklar doğal kaynaklar sınıfına girer. Doğada sürekli var olan faktörlere dayalı olan bu kaynakların en önemli özelliği ise yenilenebilir olmaları ve doğaya zarar vermemeleridir. Almanya’da güneşin etkisinin Türkiye’ye oranla daha az olmasına rağmen, güneş enerjisi kullanımı %50 daha fazla” dedi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun verilerinden yola çıkarak, İzmir’de 2008 yılının Ocak ayında kükürtdioksit oranının 49,98ug/m3 seviyesindeyken, bu oranın 2010 yılı Ocak ayında gerileyerek 15,26ug/m3 olduğunu söyleyen İzmirgaz Strateji Planlama ve Mevzuat Uygulama Müdürü Alev Bedirkurum, “Doğalgaz kullanımının yaygınlaşmsasıyla hava kirliliği önemli bir oranda azalmaktadır. “Daha İyi Bir Dünya için Yeni Yollar ve Herkes İçin Sağlık”  sloganıyla EXPO 2020 adayı İzmir’de, hepimizin dileği, mavi bir körfez ve havasıyla, masmavi bir İzmir’de yaşamaktır” diye konuştu.

 

URL: http://www.egemenlik.com.tr/?p=1193

Yazan - Oca 24 2012. Kategori Genel. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz
300x250 ad code [Inner pages]

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

120x600 ad code [Inner pages]
Giriş | Tasarım Gabfire themes