KOSBİ, enerji yatırımlarıyla görücüye çıkacak

İzmir’in en büyük organize sanayi bölgelerinden birisi olan Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi (KOSBİ), 18-27 Ağustos tarihleri arasında “İnovasyon-Enerji” temasıyla gerçekleşecek olan 86. İzmir Enternasyonal Fuarı’nda enerji yatırımlarıyla yer almaya hazırlanıyor.

İzmir Enternasyonal Fuarı’nın Cumhuriyet’in ilk yıllarından bu yana hem İzmir hem de ülke ekonomisi adına çok önemli bir organizasyon olduğunu belirten KOSBİ Bölge Müdürü Cüneyt Öztürk, “Geçtiğimiz yıl inovasyon temasıyla düzenlenen İEF, bu yıl inovasyon ve enerji temalarını bir araya getirerek düzenleniyor. İnovasyonun yanında enerji temasının yer almasını çok anlamlı buluyoruz. Geçtiğimiz yıl inovasyon temasıyla bağlantılı olarak bölgemizde gerçekleşen Ar-Ge çalışmalarını tanıtmıştık. Bu yıl da EBSO çatısı altında katılacağımız İEF’de bölgemizin enerji konusunda attığı adımları anlatmayı hedefliyoruz” dedi.

KOSBİ Bölge Müdürü Cüneyt Öztürk

Enerji verimliliğin adresi KOSBİ

KOSBİ yönetimi olarak bölgede her türlü inovasyon çalışmasını desteklediklerini, fakat bu yatırımları hayata geçirirken enerji verimliliğini ön planda tuttuklarını belirten Öztürk, “Sanayicilerimizin her zaman yenilikleri takip etmelerini ve yeni teknolojilere yatırım yapmalarını destekliyoruz. Fakat bu yatırımlar yapılırken enerji verimliliği ve çevre duyarlılığına da önem verilmesini istiyoruz. Biz de bölge yönetimi olarak bu konuda adımlar attık ve bölgemizde Otomatik Sayaç Okuma Sistemi’ni hayata geçirdik. Bu sistemle Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 2015 yılı Verimlilik Proje Ödülleri’nde kamu kuruluşları arasında Türkiye birinciliği ile ödüllendirildik. Ayrıca 8 bin metrekarelik alan üzerine kurduğumuz güneş enerjisi santralimiz sayesinde bölgemizde yer alan arıtma tesisinin elektrik ihtiyacının dörtte biri karşılanıyor ve yılda 700 ton karbon salınımının önüne geçiyoruz” diye konuştu.

Çevreci yatırımlar sürüyor

KOSBİ Yönetimi olarak çevreci yatırımlarını büyük bir titizlik içerisinde sürdürdüklerini belirten Öztürk, “KOSBİ Arıtma Tesisi’nde kullanılan manyetik yataklı blower teknolojisiyle ciddi miktarda enerji tasarrufu sağlıyoruz. Yine arıtma tesisimiz içerisinde solar çamur kurutma tesisi kurma çalışmalarımız da tüm hızıyla sürüyor. Enerji yönetim birimimiz de katılımcı firmalarımıza proseslerinde enerjiyi verimli kullanılmaları için önemli hizmetler veriyor ve bu hizmetleri de sürdürmeye kararlıyız. Fuar ziyaretçilerini KOSBİ’nin bu yatırımları hakkında bilgi almak için İEF’deki standımıza bekliyoruz” dedi.

URL: http://www.egemenlik.com.tr/?p=2829

Yazan - Ağu 13 2017. Kategori Ekonomi. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz
300x250 ad code [Inner pages]

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

120x600 ad code [Inner pages]
Giriş | Tasarım Gabfire themes