TGS İzmir Şubesi Başkanı Hüner: ”İcra ilanlarının gazetelerde yayınlanmaması, Anadolu basınının sonu olur’’

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) İzmir Şubesi Başkanı Halil İbrahim Hüner

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) İzmir Şubesi Başkanı Halil İbrahim Hüner, Yeni Yargı Reformu paketinde yer alan ”İcra ilanlarının gazetelerde yayınlanmamasına’’ yönelik yasa tasarısının Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) kanunlaşması durumunda, Anadolu basınının ‘’can suyunun kesileceğini, yüzlerce gazetecinin daha işsiz kalacağını’’ öne sürdü.

Hüner, yaptığı yazılı açıklamada, yerel basınının Türkiye’de demokrasi ve çok sesliliğin sigortası olduğunu belirtti.

Tamamen resmi ilan statüsünde olan ve yerel gazetelerde yayınlanması zorunluluğu bulunan icra ilanlarının, tasarının yasalaşması durumunda uygulamadan kalkacağını, başta Basın İlan Kurumu’nun (BİK) önemli bir gelirinden yoksun kalacağını, Anadolu’daki yerel gazetelerin de gelirlerine  büyük darbe vurulacağını ifade eden Halil İbrahim Hüner, şunları kaydetti:

”Yeni Yargı Reformu paketinde yer alan ‘İcra ilanlarının gazetelerde yayınlanmamasına’ yönelik yasa tasarısına karşı çıkıyoruz.  Anadolu basınının can suyunun kesilmesine, basın mesleğimizin yok edilmesine, yerelde yüzlerce gazetecinin daha işsiz kalmasına, Anadolu insanının suskunluğuna seyirci kalamayız. Anadolu basını; Türkiye’de demokrasinin ve çok sesliliğin sigortasıdır. Gazeteler; Anadolu’da sermaye sahiplerinin değil Anadolu halkınındır. Anadolu basını ; İzmir’de ‘Düşmana İlk Kurşunu sıkan Şehit Gazeteci Hasan Tahsin’ in torunlarıdır. Anadolu basını, en son olarak 15 Temmuz hain darbe girişiminde alnının akı ile çıkmıştır. Hain darbe girişiminin Türkiye genelinde özgür basın sayesinde önlendiğini hatırlatıyoruz. Basın susarsa demokrasi susar. Basın susarsa halk susar. Dedikodu ve kirli bilgi devreye girer.

Başta Sayın Cumhurbaşkanı, siyasi parti genel başkanları, bakanlar, siyasi parti grup başkanları, milletvekilleri ve devletin ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile yöneticilerinden,  bu vahim yanlıştan dönülmesini talep ediyor, çağrıda bulunuyoruz.”

URL: http://www.egemenlik.com.tr/?p=7267

Yazan - Haz 2 2019. Kategori Genel. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı
300x250 ad code [Inner pages]

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

120x600 ad code [Inner pages]
Giriş | Tasarım Gabfire themes