CHP'nin İzmir adayı kim olacak? Genel Başkan Özel bizzat duyuracak

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) yerel seçimlerdeki adaylarını belirlerken, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, yeniden aday gösteriliyor.

CHP'nin İzmir adayı kim olacak? Genel Başkan Özel bizzat duyuracak
18 Ocak 2024 - 23:34 - Güncelleme: 18 Ocak 2024 - 23:37

HABER: LEVENT HAMURCUOĞLU

CHP; İstanbul, Ankara, Adana, Mersin, Aydın ve Hatay’da olduğu gibi İzmir’de de mevcut başkan Tunç Soyer ile yola devam etme kararı aldı.

CHP Genel Merkez koridorlarından edindiğimiz kulis bilgilerine göre; İzmir büyükşehir belediye başkan adayının bugüne kadar açıklanmamasının nedenini özel ve merak edilecek bir şey olmadığını, mevcut başkan Tunç Soyer ile ilgili partide herhangi bir olumsuz görüşün hakim olmadığını bu nedenle CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in önümüzdeki günlerde İzmir’in mevcut başkanı Tunç Soyer’in adaylığında karar kılındığını söylemesi bekleniyor.

ÖZEL’DEN İZMİR MESAJI

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, “İzmir’de vatandaşın gönlünde olan, partisini ileriye taşımış olan, seçildiğinde yaptığı işlerle ileride olan bütün belediye başkanlarımız bizim de gönlümüzdedir” dedi.

TUNÇ SOYER KİMDİR?

1959 Ankara'da doğan Tunç Soyer, çocukluk yaşlarından itibaren İzmir'de yaşadı. Bornova Anadolu Lisesi'ndeki yatılı öğrencilik yıllarının ardından yükseköğrenimini Ankara Hukuk Fakültesi'nde tamamladı. Aynı yıllarda Türk Haberler Ajansı’nda muhabirlik yaptı. Mülteci kamplarındaki kadın dramını anlatan bir eseri Türkçeye çevirdi.

İsviçre Webster Üniversitesi'nde “Uluslararası İlişkiler” ve Dokuz Eylül Üniversitesi'nde “Avrupa Birliği” alanlarında yüksek lisans yaptı. İyi düzeyde İngilizce ve Fransızca bilen Soyer, 1991’de Seferihisar'da halen faal olan bir tatil köyünün kurulmasına ve İzmir’in turizmine kazandırılmasına önayak oldu. Dokuz yıl boyunca turizm sektöründe yönetici olarak faaliyet gösterdi.

2003’te İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina'ya Avrupa Birliği’nden temin edilecek mali kaynaklar konusunda danışmanlık yapan Soyer, İzmir’in ekonomisine ve sosyal yaşamına dair tecrübelerini bu süreçte arttırdı. 2004-2006 yıllarında İzmir Ticaret Odası'nda Dış İlişkiler Müdürlüğü’nü yürüttü. 2006 yılında Dışişleri Bakanlığı tarafından EXPO İzmir Genel Sekreterliği görevine atandı.

2009 yılı itibarıyla Seferihisar'da Belediye Başkanlığı görevine seçildi ve bu görevi iki dönem yürüttü. Küçük ilçelerin uluslararası ölçekte tanınmasını ve ekonomisinin geliştirilmesini hedefleyen Citta Slow (Sakin Şehir) hareketini önce Seferihisar'a, ardından Türkiye’nin yedi farklı coğrafi bölgesi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne taşıdı. 2013’te merkezi İtalya’da bulunan Dünya Sakin Şehirler Birliği’nin Genel Başkan Yardımcılığı görevine, 2014’te Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği (SODEM) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine, Temmuz 2019’da,  Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı (UCLG) Yönetim Kurulu Üyeliği’ne ve 2021’de Dünya çapında 2500’ün üzerinde üyesi olan Sürdürülebilir Kentler Ağı’nın (ICLEI) Küresel Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi. Kendisinin Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde İzmir, G20 üye devletlerinden metropol kentleri ortak bir çerçeve altında bir araya getiren U20’ye davet edilerek U20'nin daimi üyesi oldu.  Son olarak Ekim 2023’te ise 46 ülkeden 130.000’in üzerinde yerel ve bölgesel yönetimi temsil eden Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nde Bölgeler Meclisi Başkanı olarak seçildi. Aynı zamanda Kongre’nin Türkiye'den tek Büro Üyesi ve Kongre Başkan Vekilidir. Bu görevleri halen süren ve Mart 2019 yerel seçimlerinde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Soyer, evli ve iki kız babasıdır.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum