İzmir Mali Müşavirler Odası'ndan partilere tarihi çağrı

İzmir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şerif Yıldız, yerel seçimler için belediye başkanlığı ve meclis üyeliği için aday olan üyelerine tam destek verdi.

İzmir Mali Müşavirler Odası'ndan partilere tarihi çağrı
09 Aralık 2023 - 02:07 - Güncelleme: 09 Aralık 2023 - 02:17

HABER: LEVENT HAMURCUOĞLU

İzmir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (İZSMMMO) Yönetim Kurulu Başkanı Şerif Yıldız, tüm partilere tarihi bir çağrı yaptı. Yıldız çağrısında; "31 Mart yerel seçimleri yaklaşırken mali müşavir arkadaşlarımızın hangi partiden aday adayı olduğuna bakmaksızın her zaman yanlarında olduklarını ve desteklediklerini" söyledi. 

Yıldız, İzmir yerelinde ve ülke genelinde gerek belediye başkanlığı için ve gerekse belediye meclis üyeliği için aday adayı olan değerli meslektaşlarımızın kendilerini gururlandırdığını ifade ederek, “31 Mart yerel seçimleri için aday adayı olan meslektaşlarımızın arkasındayız. Belediyelerde meslek mensuplarının çoğunlukta olması bizi gururlandırır. Mali müşavir mesleği içinden gelen adaylara ihtiyacımız var. İZSMMM Odası olarak aday meslek mensuplarımıza kefiliz. Belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği sayısının artması, İzmir’in ve ülkemizin yararına olacaktır. Bizler oda olarak adaylarımızın her zaman arkasındayız” dedi.   

Yıldız, ekonomiye yön veren meslek mensupları olarak, adaylarımızın projeleri olduğunu ve yerelde İzmir’i en iyi şekilde temsil etmek istediklerini söyledi. 

31 Mart yerel seçimlerinde tüm partilerin mali müşavir arkadaşlarına sahip çıkmaya davet ettiklerini vurgulayan yıldız, “Mali müşavir arkadaşlarım hesap tekniği bakımından donanımlı, bilgili ve tecrübeli bir yapıya sahip olduklarını ve bugüne kadar belediyelerde verilen görevleri insanüstü bir gayretle ve fedakarlık göstererek eksiksiz yerine getirdiklerine şahit oluyoruz. Mali müşavirsiz bir belediye meclisi düşünemediklerini” söyledi.

İzmir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Şerif Yıldız, “İzmir’in birçok ilçe belediye başkanlıklarını yönetmeye talip olan ve bu konuda medeni cesaret göstererek aday adaylıklarını açıklayan değerli meslektaşlarımızın hesap uzmanı olması o ilçe için bir avantaj olarak görüyorum. Belediyenin gelirini giderini ve muhasebesini en iyi bilen arkadaşlarım bugün belediye başkanlıkları için aday adayı oldular. Onların sevinçlerine ve heyecanlarına buradan ortak oluyorum. Mali müşavir sadece hesap insanı değil; aynı zamanda proje üretebilen, sosyal hizmet çalışma alanlarını iyi yönetebilen, her zaman ekip ruhuna önem vererek liderlik yapabilen, düşünce ve ifade özgürlüğüne önem veren, entelektüel düşünebilen ve bir çok vasfı birlikte taşıyan bir meslek mensubuyuz. İzmir’in ilçelerinin belediye başkanlığı görevini en iyi ve sorunsuz yapabilecek, insan odaklı çalışabilen ‘Mali Müşavir’ aday adaylarını tüm partilere şiddetle tavsiye ediyorum. Yerelde kalkınma ülke kalkınmasını getirir. Yerelde iktidar ülke iktidarını getirir. 31 Mart yerel seçimlerinde, hepsi İzmir’e hizmet aşkıyla dolu ve birbirinden donanımlı pırıl pırıl mali müşavir arkadaşlarım göreve hazır” dedi.

"BELEDİYELERİN İHTİSAS KOMİSYONLARINDA İHTİSASI OLANLARA YER VERİN"

İzmir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şerif Yıldız, konuşmasında daha sonra şu görüşlere yer verdi:

“Mahalli idare seçimlerine ülkenin hazırladığı bu günlerde gerek belediye başkanlığı, gerekse belediye meclis üyeliğine aday adaylığının adaylığa dönüşmesi için çaba gösteriliyor. Geçmiş uygulamalar, siyasi partilerin belediyelerin ihtisas komisyonlarına yeterince önem vermediğini gösteriyor. Birçok belediyede ihtisas komisyonlarında ne yazık ki ihtisas olmayanlar yer aldı.

BELEDİYE İHTİSAS KOMİSYONLARINDA MALİ MÜŞAVİRLERE YER VERİN 

Bilindiği üzere 5393 sayılı belediye komisyonun 24. maddesi ihtisas komisyonlarının oluşumunu düzenler. İl ve ilçe belediyelerinde nüfus 10.000 üzerinde olan belediyelerde plan ve bütçe ile imar komisyonlarının kurulması zorunludur. Meclis ihtisas ve denetim komisyonlarında mali müşavirlere yer vermek, belediye başkanının başarısına olduğu kadar şehrin kalkınmasına da olumlu katkı sağlayacaktır.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİNDE ZORUNLU KOMİSYONLAR 

Büyükşehir belediyelerinde plan ve bütçe, imar ve bayındırlık, çevre ve sağlık, eğitim, kültür gençlik ve spor ile ulaşım komisyonlarının kurulması zorunludur. Ayrıca, 5393 sayılı yasaya göre denetim komisyonunun inceleme yapması meclisin, halkın bilgi edinmesi yollarından biridir.

İHTİSAS VE DENETİM KOMİSYONLARINDA MALİ MÜŞAVİRLERE YER VERİLMELİ 

Mali müşavirlere ihtisas komisyonlarda ve denetim komisyonlarında yer vermek üzere aday gösteren siyasi partiler ile başkan adayları, şehir yönetiminin kalitesine, topluma ve ülkeye katkı sağlayacaklardır. 

İzmir SMMM Odası olarak başkan ve belediye meclis üyesi olarak görev alacak tüm meslektaşlarımızın yanında olacağımızı, onların mahalli idarelerin yönetim ve denetlemelerine katkı vermesini destekleyeceğimizi belirtiyoruz.” 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum