Hizmet sektörü bayram sonrası işlerde artış bekliyor

Hizmet sektörü bayram sonrası işlerde artış bekliyor
22 Mayıs 2020 - 18:52

Tüm Türkiye’de 400.000 hizmet vereniyle, 3000 üzeri kategoride hizmet veren Armut.com, 652 üyesinin katıldığı bir araştırmayla hizmet sektörünün normalleşme sürecini nasıl geçirdiğini ve KOBİ’lerin beklentilerini gözler önüne serdi. 

Araştırmaya katılan hizmet verenlerin bulunduğu lokasyonların %89’unda sokağa çıkma yasakları uygulanırken, %90’ı COVID-19’la beraber işlerinin azaldığını söylüyor. %4’lük bir grup ise bu süreçte işlerinin arttığını belirtiyor. 

Hizmet sektöründeki en büyük problem nakit akışını sağlamak olarak ön plana çıkıyor. Bunu takip eden problemler arasında kredi kartı ödemeleri, kişisel ihtiyaçlara dayalı ödemelerin yapılması ve banka kredisi ödemek görünüyor. 

Son 10 günlük süreçte işlerde hareketlenme görünüyor; tadilat talepleri artışta

Katılımcıların %51’i son 10 günlük süreçte COVID-19 salgınının başlangıç zamanına göre işlerinin arttığını söylüyor. Özellikle tadilat ve tamirat kategorilerinde bu artış göze çarparken, düğün ve etkinlik kategorilerinde bir artış gözlenmiyor. 

Çoğunluk salgının 2020 sonuna kadar biteceğini düşünüyor

Katılımcıların %57’si virüs salgınının 2020 sonuna kadar biteceğini düşünüyor. %34’ü 2021 yılı içinde bitmesini beklerken, %9’u ise 2022 yılına kadar süreceğini düşündüğünü belirtiyor. 

En çok sokağa çıkma yasağından etkileniyorlar

Armut.com hizmet verenlerin %93’ü devletin açıkladığı normalleşme süreci adımlarından haberdar. Bu süreçte işlerini etkileyen en büyük karar sokağa çıkma yasakları olarak ön plana çıkıyor. Alınan önlemlere bakıldığında ise, eldiven maske kullanımı, aynı ortamda daha az kişiyle çalışma ve özel araç kullanmanın öncelikli olduğu görünüyor. 

Bayram sonrası taleplerde artış bekleniyor

Katılımcıların %63’ü bayram sonrası taleplerde artış olmasını beklerken, normalleşme süreciyle beraber işlerini toparlamak için devletten kredi, vergi tahsilatı ve iş yeri kirası konularında destek almanın kendilerine en çok yarar sağlayabilecek 3 konu olduğunu belirtiyorlar.

Bu haber 76 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum