Türkiye’de bir ilk: Sabit gramajlı, tek porsiyonluk taze kırmızı et

Paketlenmiş kırmızı et sektörünün öncü şirketi Bonfilet, yenilikçi lezzetler geliştirmeye devam ediyor. Sektöründe bir ilke imza atarak skinpack ambalajlama teknolojisi ile tüketicilerine sabit gramajlı ve tek porsiyonluk taze ve marine edilmiş et ile köfte çeşitleri sunuyor. Dana antrikottan kuzu külbastıya, steak köfteden soslu kontrfileye kadar yedi çeşidi bulunan Bonfresh lezzetleri, özel ambalajlama tekniği sayesinde besin değerleri korunarak geldiği sofraları ziyafete dönüştürüyor. Üretim ve paketlemede kullanılan üstün teknoloji ile gıda atıklarını yüzde 50, plastik miktarını yüzde 40’a varan oranda azaltan paket optimizasyonu aynı zamanda ekolojik ve sürdürülebilir yaşama katkı sağlıyor.

 Pek çoğumuz marketten veya kasaptan et aldığımızda, günlük tüketeceğimiz miktardan daha fazlasını satın alır, kalan eti dondururuz. Ancak bu durum, etin besin değerinin bir miktarını kaybetmesine neden olur. Bunun yanı sıra gramajları ayarlamamız pek mümkün olmadığından, günlük ihtiyacımızdan daha fazlasını veya azını tüketiriz. Akkoyun ailesinin hayvancılık ve kasaplık alanındaki 115 yıllık tecrübesini Ar-Ge ve teknoloji yatırımlarıyla geliştiren Bonfilet, buradan yola çıkarak paketlenmiş kırmızı et sektöründe bir ilki gerçekleştirdi. Sabit gramajlı ve tek porsiyonluk taze eti, daha az miktarda ambalaj malzemesi kullanarak sunmaya olanak tanıyan teknolojilere yatırım gerçekleştiren şirket, 150 ila 350 gram arasında değişen porsiyonlardaki yeni ürünlerini tüketicileriyle buluşturdu. Şirket aynı zamanda özel soslu ürünlerinde Ar-Ge çalışmalarını da devam ettiriyor.

URL: http://www.egemenlik.com.tr/?p=18367

Yazan - Mar 26 2020. Kategori Genel. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı
300x250 ad code [Inner pages]

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

120x600 ad code [Inner pages]
Giriş | Tasarım Gabfire themes