Su koruma bölgelerine maden faaliyeti yasağı

Mustafa Yılmaz

İzmirliler, taş ocaklarının kapatılması ya da çevreyi kirletmeyecek şekilde çalışmasını için gerekli tedbirlerin alınmasını beklerken, son yıllarda onlarca yeni taş ocağının açılmasına onay verildi.
Andazit, bazalt, kil ve kalker ocağı ile kırma ve eleme tesisleri şeklinde verilen bu izinler İzmir’i adeta bir taş ocağı kentine çevirdi.
Sefehisar, Bergama, Kemalpaşa, Menemen, Buca ve Yeni Şakran’da taş ocağı izni için Çevresel Etki Değerlendirmeye(ÇED) gerek yoktur kararları verildi.
Buca’da izin verilen bölge orman alanında yer alıyor. Yılda 275 bin dinamit patlatılmasına rağmen ormanın zarar görmeyeceği yönünde rapor çıktı.
Şakran’da taş ocağı için izin verilen alan şehir merkezine sadece 250 metre uzaklıkta.
Güzelhisar Mahallesi’nde yıllık 500.000 ton kapasiteli andezit-bazalt ocağı için ÇED gerekli değildir kararı alındı.
Milyonlarca ton taşı kırma ve eleme kapasitesine sahip bu tesislerin pek çoğu da orman arazisi içinde yer alıyor.
İşin daha da vahimi çevrelerinde verimli tarım arazileri ile zeytinlik alanlar bulunuyor. Maden sahalarının çok büyük bir bölümü de su havzalarını koruma bölgelerinde bulunuyor.

***

Bu konuyla ilgili önemli bir gelişme yaşandı.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İzmir ve Manisa’nın 1/100 binlik planlarında önemli değişikler yaptı. 10 Nisan’da onaylanan plan değişiklikleri 26 Nisan ile 25 Mayıs tarihleri arasında itirazlar için askıda olacak.
28 Nisan’da yayınlanan yazımda bu değişikliklerin sanayi tesisleri ile ilgili bölümüne yer vermiştim.
Yeni planlarda su havzaları ve maden faaliyetleri ile ilgili de önemli bir madde yer alıyor.
Söz konusu maddede; içme ve kullanma suyu kaynaklarının mutlak, kısa ve orta mesafeli koruma kuşaklarında madencilik faaliyetlerine izin verilemeyeceği belirtiliyor.

URL: http://www.egemenlik.com.tr/?p=3851

Yazan - Nis 30 2018. Kategori Yazarlar. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı
300x250 ad code [Inner pages]

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

120x600 ad code [Inner pages]
Giriş | Tasarım Gabfire themes