CANLI YAYIN ARACI KÜÇÜLÜP ÇANTAYA GİRDİ

Tasarımında SolidWorks Professional yazılımının kullanıldığı sırt çantası görünümlü canlı yayın aracı, alanında bir ilk olma özelliği taşıyor

Televizyon kanalları için maliyeti oldukça yüksek kalemlerden biri olan canlı yayın araçları, Hakan Ünlü Mühendisliğin SolidWorks Professional yazılımını kullanarak gerçekleştirdiği tasarımla küçülüp çantaya girdi. İki buçuk saat yayın yapma kapasitesine sahip 3G canlı yayın aracını tek bir kişi taşıyabiliyor.

Gelişmeleri olduğu noktadan anında aktarma konforunu sunan canlı yayın araçları TV kanalları ve haber ajanslarının olmazsa olmazları arasında. Ancak boyutları, ihtiyaç duyulan insan kaynağı ve maliyetleriyle yayıncı kuruluşlar için ciddi yük oluşturuyor. Endüstriyel tasarım alanında anahtar teslim projeler üreten Hakan Ünlü Mühendislik tarafından tasarlanan Jetlive, yayıncı kuruluşların maliyet yüküne bir son vermeye hazırlanıyor. Hakan Ünlü Mühendisliğin SolidWorks Professional yazılımları kullanarak tasarımını gerçekleştirdiği Jetlive, bir canlı yayın aracını küçük bir sırt çantasına sığdırdı. Yaklaşık iki buçuk saat yayın yapma imkanı sağlayan bu yenilikçi ürünün kullanımı için ise yalnızca tek bir kişi yetiyor.

Bir kameradan daha hafif olma özelliğine sahip Jetlive’ı tasarlarken SolidWorks Professional 2010 yazılımlarından faydalandıklarını anlatan Hakan Ünlü Mühendislik Genel Müdürü Hakan Ünlü, “Canlı yayın araçları hem maliyet hem de insan kaynağı açısından oldukça zahmetli. Bu araçlar her yere giremedikleri gibi sabit kalmak durumundalar. Bir miting ya da kaosun içinde muhabirlerin hareket alanını kısıtlıyorlar. Ancak SolidWorks Professional kullanarak tasarımını gerçekleştirdiğimiz Jetlive, kullanıcılarına her türlü hareket alanı sağlıyor” dedi.

“SolidWorks, yalın ve hızlı tasarım imkânı sunuyor”

Jetlive’nın endüstriyel ve mekanik tasarım, kartların yerleşimi, soğutma performansı ve mikro boyut tasarımlarını kendilerinin gerçekleştirdiğini anlatan Ünlü, “En önemli problem, ürünü sırtta taşınabilir hale getirmekti. Yaratıcı olmadan böyle bir boyuta inmek mümkün değil. Ancak SolidWorks Professional yazılımları tüm süreçlerde bize çok yardımcı oldu” dedi.

SolidWorks’ün Mekanik Tasarım Paketleri’ni kullandıklarını ve bu paketin tüm yaratım süreçlerinde ciddi bir hız ve zaman tasarrufu sağladığının da altını çizen Ünlü, “1997 yılından beri SolidWorks yazılımlarını kullanıyorum. SolidWorks’ün bana göre en büyük avantajı pratik bir kullanımı olması. Ayrıca SolidWorks sektöre de ciddi bir rekabet getirdi. Tüm uygulamalarda pratik modifikasyon sağlıyor” dedi. Tasarımda asıl olanın fikir olduğunun da altını çizen Ünlü: “Ürünün kendi başına bir şeyler anlatıyor olması gerekir. Bu nedenle yalın tasarımlar önem taşıyor. SolidWorks kullanıcılarına bu avantajı sağlıyor.”

SolidWorks’ün tasarım alanında ciddi farklılıklar yarattığına da değinen Ünlü: “Tüm firmaların hızlı olmayı tercih edeceklerini düşünüyorum. Tasarımda asıl olan yalınlıktır. Ne kadar az çizgi ile bir mesajı verebiliyorsanız o daha çarpıcı olur. Bu nedenle SolidWorks kullanmalarının faydalı olacağını düşünüyorum.”

DS SolidWorks hakkında daha fazla bilgi için www.solidworks.com.tr adresine başvurulabilir.

DS SolidWorks Corp hakkında: DS SolidWorks 3D CAD yazılımları pazarının lideridir. Analiz, ürün verilerinin yönetimi ve dokümantasyon çözümleri geliştirir. Bütün ürünlerini tasarımcı ve mühendislerin işlerini kolaylaştırma ve hızlandırma vizyonu doğrultusunda geliştirir.

 

URL: http://www.egemenlik.com.tr/?p=650

Yazan - Ara 30 2011. Kategori Genel, Teknoloji. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz
300x250 ad code [Inner pages]

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

120x600 ad code [Inner pages]