ÖZKOPARAN; İNDİRİM GİRDİLERİMİZDE DE YAPILSIN

İzmir Mobilyacılar Odası (İZMOD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Özkoparan

31 Mart’ta bitmesi beklenen KDV indiriminin uzatılmasını mobilya sektörü coşkuyla karşıladı. Bir değerlendirmede bulunan İzmir Mobilyacılar Odası (İZMOD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Özkoparan sezon başında indirimin sürecek olmasının  sektörün büyümesini olumlu yönde etkileyeceğini söyledi.

KAYIT DIŞI ÖNLENİYOR

Lokomotif özelliği ve yoğun istihdamı nedeniyle gelişmiş ülkelerin mobilya sektörüne büyük önem verdiğini vurgulayan İzmir Mobilyacılar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Özkoparan aslında KDV indiriminin kalıcı olmasından yana olduklarını ifade etti. Özkoparan, “Mobilya sektörü olarak gerçek arzumuz KDV indiriminin kalıcı olarak yapılması. KDV indirimlerinin olduğu dönemlerde üretcilerimiz, tüketcilerimiz ülke ekonomisine ciddi katkılar koydu. KDV indirimi dönemlerinde sektörün pozitif ivme yakaladığına herkes şahit oldu. Yararı görüldüğü için indirim uzatıldı. Bu uygulamayı yapan kurum, kuruluş ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bu indirime vesile olanların kayıt dışılığın da önüne geçildiği  ve merdiven altı denilen üreticilerin çoğunun kayıt içine alındığını bilmelerini arzu ederim”dedi.

GİRDİLERİMİZDE DE KDV % 8 OLSUN

Sektörde özellikle sunta, MDF, sünger ve hırdavat gibi ürünlerde ithal bağımlılığının yüksek olduğunu belirten İzmir Mobilyacılar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Özkoparan farklı sektörlere uygulanan bir KDV iadesinin de olduğunu hatırlattı. Başkan Özkoparan, “Bazı sektörlerin KDV’de indirimleri var. İndirimleri olduğu gibi birde girdi ürünlerindeki yüksek KDV’ler üreticiye iade ediliyor. Bu uygulama Mobilya sektörü için de uygulanabilir. Sunta-MDF’de yüksek fiyatlar, sektör üzerinde büyük bir maliyet baskısı oluşturuyor. KDV’lerinin de yüzde 18 olması ayrıca ele alınması gereken bir konu. Devletimizden isteğimiz sektöre topyekün bakmalarıdır. Bu kalemlerde de KDV’nin yüzde 8’e çekilmesinin sektörümüz açısından, dolayısıyla ülke ekonomisi açısından olumlu olacağını düşünüyoruz.” Şeklinde konuştu.

 

URL: http://www.egemenlik.com.tr/?p=5783

Yazan - Mar 24 2019. Kategori Ekonomi. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı
300x250 ad code [Inner pages]

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

120x600 ad code [Inner pages]
Giriş | Tasarım Gabfire themes